Uudistuneen sisäkauden sarjatenniksen lohkot julkaistu – mukana ennätysmäärä joukkueita

4.10.2022  |  12:38  |  Artikkeli, Raportit

Sisäkauden sarjatennislohkot ovat nyt julkaistu Ässään (www.tennisassa.fi). Tulevalla kaudella nähdään mukana ennätykselliset 316 joukkuetta kuudella eri sarjatasolla. Joukkuemäärä on kasvanut noin 20 viime kauteen verrattuna.

Luvassa on myös uudistuksia kilpailumääräyksissä ja pelimuodoissa.

Sisäkauden 2022-2023 peliaika 2-5.divisioonien osalta on 14.10.2022 – 30.4.2023. Nousukarsinnat pelataan loppukeväästä 12.-14.5.2022.

TEHO Sport Tennisliigan ja I-divisioonan osalta ratkaisuottelut käydään jo aiemmin keväällä, kun kausi huipentuu Talin Tenniskeskuksella järjestettävään finaalitapahtumaan 11.2.2023.

Otteluohjelma julkaistu TennisÄssässä – muutoksia käytäntöihin

3.-5. divisioonissa joukkueiden tulee sopia otteluajat etukäteen. Lohkojen julkaisun jälkeen joukkueilla on 14.10. asti aikaa sopia vuoden 2022 aikana pelattujen otteluiden peliajat keskenään. Jokaisen joukkueen tulee pelata vähintään 2 ottelua vuoden 2022 aikana, loput lohkon otteluiden peliajoista tulee olla sovittuna 15.1. mennessä. Otteluajat tulee merkata Ässään joukkueen kapteenin toimesta. Mikäli otteluaikoja ei ole merkattu 14.10. tai 15.1. mennessä Tennisliitto merkkaa ja määrää otteluajan sarjatennisviikonlopuille. Kotijoukkueen kapteenin vastuulla on ensisijaisesti sopia ottelujen aikataulusta.

Sääntöuudistuksia lisäämään joustavuutta pelaamiseen

Tulevan kauden sääntöuudistukset löytyvät kokonaisuudessaan kilpailumääräyksistä. Merkittävimmät muutokset sarjakaudelle koskevat yllä olevaa kohtaa otteluiden sopimisesta ennen kautta sekä pelaajien sisäisestä liikkuvuudesta seuran joukkueiden välillä, sarjasiirtojen joustavuudesta sekä alimpien tasojen uudesta Pro-Set -pelitavasta. Pelaajat voivat edustaa useampia seuran joukkueita divisioonarajat huomioiden muutamaa poikkeusta mukaan lukematta. Tämä edesauttaa pelaamisen helpottumista eikä pelejä peruunnu yhtä herkästi kuin aiemmin.

Pelitapa muutos koskee alimpia divisioonatasoja (miesten 5. divisioona ja naisten 3. divisioona). Näissä divisioonissa pelataan tänä vuonna Pro-Set pelitavalla eli yksi erä kahdeksaan peliin. 7-7 tilanteessa pelataan tie-break viiteen pisteeseen.

Sarjatenniksen uudistuksien tavoitteena on helpottaa sarjatenniksen pelaamista sekä tehdä sarjasta houkuttelevamman. Erityisesti sarjan alimpia tasoja pyritään kasvattamaan sekä saada joukkueita ja pelaajia enemmän mukaan.

Sisäkauden nousukarsinnat ja laskut

Sisäkaudella on lisätty nousujen ja laskujen määrää divisioonatasojen välillä. Muutos lisää liikkuvuutta ja kasvattaa merkityksellisten otteluiden määrää sarjoissa. Divisioonien nousukarsinnoista voi lukea lisää täältä.

 

Jaa:

Seuraava uutinen: Ruusuvuori voitti Hüslerin,… →