Tenniksen laatuseuraohjelma käynnistyy – lue lisää ja ilmoittaudu mukaan kehittämään seuranne toimintaa

4.1.2021  |  10:39  |  Artikkeli, Seurat

Tenniksen laatuseuraohjelma on osa Olympiakomitean Tähtiseura-ohjelmaa – tenniksessä on muokattu rakennetta vastaamaan paremmin lajimme toimintaympäristöä.

Laatuseuraohjelmassa on kyse seuratoiminnan kehittämisestä moniulotteisesti. Kyseessä on pitkäkestoinen kehitysprosessi, joka auttaa seuroja ymmärtämään paremmin toimintaansa ja suuntaansa. Seurat lähtevät liikkeelle lasten ja nuorten ja/tai aikuisten tähtimerkistä (voi suorittaa saman aikaisesti) – tämän jälkeen polku vie kohti kilpa- ja huippu-urheilun tähtimerkkiä.

TENNIKSEN LAATUSEURAOHJELMAN TASOT
1. Lasten ja nuorten tähtiseura ja/tai Aikuisten tähtiseura
2. Kilpaurheilun tähtiseura
3. Huippu-urheilun tähtiseura

LAATUSEURAOHJELMAN KEHITYSALUEET
1. Johtaminen ja hallinto
2. Urheilutoiminta
3. Seuran ihmiset
4. Aineelliset resurssit

Tennisliitto on tukemassa jokaista mukaan lähtevää seuraa kehityspäivien avulla. Kehityspäivät räätälöidään alla olevista kokonaisuuksista seuran tarpeiden mukaisesti.

TENNISLIITON KEHITYSPÄIVÄT
1. U10-toiminta: Iloa, innostusta ja osaamista lasten tennikseen
2. U14-toiminta: Junioreiden kokonaisvaltainen valmennus
3. Valmentajakoulutuspäivät seuran tarpeisiin
4. Seurakilpailuiden, tapahtumien ja hallisarjojen organisointi
5. Tennisliiton digitaaliset palvelut (TennisÄssä ja TennisClub)
6. Street Tennis – suunnittelu- ja toteutusapu
7. Viestintä- ja markkinointikoulutus

* Lasten ja nuorten sekä aikuisten tähtiseuravaiheessa seura saa valita 2 kokonaisuutta, kilpaurheilussa 3-5 kpl ja huippu-urheiluvaiheessa 6-7 kpl. Kilpa- ja huippu-urheiluvaiheessa olevien seurojen kanssa toteutetaan valmentajien osaamisen kehittämistä omassa toimintaympäristössä läpi vuoden.

ILMOITTAUDU MUKAAN LAATUSEURAOHJELMAAN

Tenniksen laatuseuraohjelma käynnistyy vuonna 2021. Ilmoittautuminen tähtiseuraprosessiin on käynnissä 4.-31.1. Täytä alla oleva lomake ja lähde kehittymään! Jokaiseen ilmoittautuneeseen otetaan henkilökohtaisesti yhteyttä ja sovitaan aloituspalaveri laatuseuraohjelman käynnistämiseksi.

Tenniksen laatuseuraohjelmasta vastaa koulutuspäällikkö Harri Suutarinen (harri.suutarinen(at)tennis.fi, puh. 044 775 5348).

ILMOITTAUDU MUKAAN

Jaa:

Seuraava uutinen: Viikkoennakko 1/2021 – →