Syksyn kilpailuinfo – sarjatenniksen uudistukset, seurasiirrot, tuleva tasoluettelo ja kilpailunjohtajakoulutukset

7.9.2022  |  13:42  |  Yleinen

Kilpailuinfossa on tärkeää asiaa pelaajille, seuran toimijoille sekä kilpailuiden järjestäjille.

Yleisen sarjatenniksen sisäkausi 2022-2023 

Sisäkausi 2022-2023 käynnistyy 2-5 -divisioonien osalta 14.10.2022. Peliaikaa on 30.4.2023 asti. Tulevalla kaudella otteluajat tulee sopia etukäteen kahdessa osassa 14.10. ja 15.1. mennessä. TEHO Sport Tennisliigassa, I- ja II-divisioonassa otteluohjelmat laaditaan valmiiksi. Kaudella hyödynnetään sarjatennisviikonloppuja otteluajankohtina.  

Ilmoittautuminen sisäkaudelle on käynnissä ja se päättyy 14.9. Ilmoittautumiset tehdään Ässästä seuran sarjatennismanagerin kautta. Sarjojen lohkot julkaistaan 30.9. mennessä.  

Tulevalla kaudella nähdään sääntöuudistuksia, joiden tarkoituksena on tehdä pelaamisesta joustavampaa. Uudistuksiin kuuluu mm. otteluaikojen sopiminen ennen kautta ja pelaajan liikkumisen vapaus seuran joukkueiden sisällä. Sääntöuudistukset löytyvät päivitetyistä kilpailumääräyksistä. Uudistukset ovat korostettu tekstissä punaisella värillä.

Sarjatenniksen uudistuksista kaudelle 2022-2023 voit lukea myös uutisesta täältä. 

Seurasiirrot

Varsinaisen edustusseuran muutoksia (voimassa toistaiseksi) ja sisäkauden 2022-2023 yleisen sarjatenniksen edustusmuutoksia (voimassa aina yhden kauden) voi ilmoittaa 14.9. asti. Seurasiirto tulee tehdä tennis.fi -sivustolta täältä.

Tennisliitto julkaisee haetut siirrot 15.9. tennis.fi sivuilla. Vanhalla seuralla on 25.9. asti mahdollista evätä siirto esimerkiksi maksamattomien maksujen vuoksi. Mikäli estettä siirrolle ei ole, vanhan seuran ei tarvitse erikseen hyväksyä siirtoa. Uudet edustukset merkitään Ässään pelaajatietoihin 26.9.

Seuraava tasoluettelo

Seuraava tasoluettelo julkaistaan 29.9. Siinä on huomioitu ottelutulokset 18.9. asti.
Viikonloppu 30.9.-2.10. pelataan vanhan tasoluettelon mukaisesti, ja viikonlopusta 7.-9.10. siirrytään käyttämään uutta. Sarjatenniksessä käytetään aina voimassa olevaa tasoluetteloa, eli 29.9. alkaen uutta. 

Kilpailunjohtajakoulutukset

Syksyllä järjestetään sekä 1-tason kilpailunjohtajakoulutus sekä jatkokoulutus.

1-tason kilpailunjohtajakoulutus
Aika: to 6.10. sekä to 13.10.2022 kello 16-19
Paikka: Webinaari, Teams
Ilmoittautumiset: toimisto(at)tennis.fi viim. 28.9.
Ilmoitathan nimen, seuran ja sähköpostin, sekä maksaako koulutuksen seurasi vai sinä itse.
Hinta: Koulutus maksaa 35e/osallistuja.
Mikäli olet jo 1-tason kilpailunjohtajakoulutuksen käynyt ja haluat osallistua 2. osaan (planner perusteet), on koulutus ilmainen ja toimii sinulle jatkokoulutuksena.
Lisätietoa: https://www.tennis.fi/kilpailut/kilpailunjarjestajalle/kilpailunjohtajakoulutus/  

Kilpailunjohtajien jatkokoulutus (kohdennettu erityisesti arvokilpailujen järjestäjille)
Aiheina:
Kilpailujärjestelmän uudistus & ”Virkistä muistiasi sääntökohdista”
Aika: 14.11.2022 klo 9-11.30
Paikka: Webinaari, Teams
Hinta: ilmainen
Ilmoittautumiset: toimisto(at)tennis.fi viim. 7.11.

Jaa:

Seuraava uutinen: Tennisbuumi ja tenniskulttuuri… →