Niklas-Salminen voitti hopeaa Ruotsin Elitserienissä – ”Välillä saat kovaa kannustusta kotipelissä ja taas vieraissa kaikki voivat olla sinua vastaan”

21.12.2020  |  18:57  |  Raportit

Maajoukkuepelaaja Patrik Niklas-Salminen, 23, vietti joulukuun Ruotsissa pelaamassa maan seurajoukkueiden mestaruudesta. Niklas-Salminen ylsi hopealle osana malmölaisen Fair Play Tennisklubbin joukkuetta.

Loppuottelussa Niklas-Salmisen Fair Play TK joutui taipumaan Solna Tennisklubbille 2-4. Suomalaispelaaja oli tällä kertaa mukana vain nelinpelissä, jossa Niklas-Salminen/Holger Rune (DEN) taipui parille Antoine Escoffier (FRA)/Jonathan Mridha (SWE) 6-7, 7-6, 4-10. Koko kauden osalta suomalainen kirjautti kahdeksassa otteluparissa tilastorivin: 3 voittoa/3 tappiota kaksinpelissä ja 6/1 nelinpelissä.

Haastattelimme HVS-Tenniksen Niklas-Salmista tämän peleistä Ruotsissa sekä kysyimme eroavaisuuksista Ruotsin Elitserienin ja Suomen TEHO Sport Tennisliigan välillä. Molemmissa sarjoissa on mukana useita ammattilaispelaajia, mutta pelitavat ovat hyvinkin erilaiset.

MILLAISESSA JOUKKUEESSA PELASIT?

– Joukkueeni taso oli kokonaisuudessaan hyvä. Olin joukkueemme kakkospelaaja ja meillä koostui jengi kokonaan pohjoismaalaisista pelaajista. Oli Viktor Durasovic (ATP-340) Norjasta, entinen junioreiden maailmanlistan ykkönen Holger Rune (ATP-472) Tanskasta ja hyvän college-uran Yhdysvalloissa pelannut tanskalainen Christian Sigsgaard. Ja mukana oli myös ruotsalainen Filip Bergevi (ATP-734) ja pari muuta ruotsalaista hyvän tason pelaajaa.

VERTAILE TENNISLIIGAA JA ELITSERIENIÄ?

– Aika paljon oli kyllä eroavaisuuksia. Ensinnäkin peliformaatti oli eri. Ensiksi pelattiin kaksi nelinpeliä ja sitten neljä kaksinpeliä. Tällä tavalla nelinpeleillä oli todella suuri merkitys lähdettäessä pelaamaan kaksinpelejä. Eltiserienin kausi on myös lyhyempi: kausi pelataan läpi noin kuukaudessa, ensin kahdeksan joukkueen yksinkertainen runkosarja ja sitten kahden parhaan kesken loppuottelu. Pelejä on siis joka toinen tai kolmas päivä, ja jokaisella ottelulla on iso merkitys finaaliin pääsemisen kannalta.

Tykkäsin paljon siitä, että pelit pelataan muutaman päivän välein. Siinä välissä ehtii kumminkin treenaamaan ja parantaa niitä asioita mitkä ei toiminut edeltävässä matsissa. Ja samaan aikaan on hyvä, että seuraava ottelu tulee nopeammin vastaan. Elitserien on myös hyvään aikaan, koska joulukuussa ei ole paljoa kansainvälisiä kilpailuita. Sanoisin myös, että Ruotsissa on joukkuehenki isommassa roolissa, koska on tiivis pelitahti ja aikaa vietetään paljon yhdessä. Yhteenvetona on eroavaisuuksia paljon.

Molemmissa sarjoissa oli samaa se, että mukana on kovia ammattilaispelaajia ja kansallisia pelaajia.

ONKO JOKIN ASIA MITÄ SARJAT VOISIVST OPPIA TOISILTAAN TAI JOKIN YHTEINEN ASIA MITÄ MOLEMMAT SARJAT VOISIVAT KEHITTÄÄ?

– Varmasti se mitä molemmat liigat voisivat oppia toisilta on tehdä tapahtumista vielä isompia ja näkyvämpiä (muut kuin tennisihmiset tietäisivät peleistä), koska molemmissa liigoissa pelaa todella hyvän tason pelaajia, jotka pelaavat ammatikseen. Yleisö pääsee kannustamaan sekä oman seuran kasvatteja ja pelaajia että ulkomaalaisia huippupelaajia.

AMMATTILAISPELAAJAN NÄKÖKULMASTA: MITEN LIIGAPELIT PALVELEVAT KOKONAISUUTTASI?

– Liigat palvelevat mielestäni pelaajia todella hyvin ja niitä kannattaa pelata. Saat paljon hyviä pelejä ja pääset pelaamaan erilaisissa paikoissa. Rahallisesti se voi myös olla monelle pelaajalle hyvä paikka saada vähän lisätienestiä. Myös se, että pelaat joukkueelle on hyvää vaihtelua. Välillä saat kovaa kannustusta kotipelissä ja taas vieraissa kaikki voivat olla sinua vastaan – se on hienoa vaihtelua niin sanotulle normaalille kisapelaamiselle, koska niin harvoin varsinkin pienissä tennismaissa pelaat kotona tai semmosissa paikoissa missä kaikki olisivat sua vastaan eikä toivo sinulle voittoa.

Kuva: Fair Play TK

TEHO Sport Tennisliiga jatkuu 8.-10.1.2021

Tennisliitto ja TEHO Sport Tennisliigan joukkueet ovat päättäneet jatkaa koronavirustilanteen keskeyttämää kautta 8.-10.1.2021. Tennisliiga on SM-tason kilpailutoimintaa ja siten pelaaminen on viranomaispäätösten nojalla mahdollista.

Ottelut pelataan ilman yleisöä ja turvallisuutta noudattaen. Tennisliitto ja seurat tarkastelevat tilannetta jatkuvasti ja tarvittaessa tehdään muutoksia terveys- ja turvallisuuskärki edellä.

Paluuviikonloppuna voit seurata peräti kuutta ottelua Ruutu Urheilun kautta.

TEHO SPORT TENNISLIIGAN KOTISIVUT

Miehet
8.1.2021
TVS – Sata | klo 15.30 | Jarkko Nieminen Areena, Turku
HVS – ETS | klo 19.00 | Talin Tenniskeskus, Helsinki | Ruutu

9.1.2021
Smash-Kotka – HLK | klo 11.00 | Kotkan Tennishalli | Ruutu
GT – VT | klo 16.30 | Targa Arena, Kauniainen
TaTS – ETS | klo 16.30 | Tampereen Tenniskeskus | Ruutu
Sata – Smash | klo 17.00 | Laajasalon Tennishalli, Helsinki
HVS – TVS | klo 18.30 | Talin Tenniskeskus, Helsinki | Ruutu

10.1.2021
Smash – GT | klo 10.30 | Smash Center, Helsinki
VT – HLK | klo 12.00 | Kerhomajan Tennishalli, Valkeakoski
Smash-Kotka – TaTS | klo 12.00 | Kotkan Tennishalli | Ruutu

Naiset
9.1.2021
OVS – HVS | klo 10.00 | Nallisport, Oulu
Smash-Kotka – ÅLK | klo 16.00 | Kotkan Tennishalli | Ruutu
GT – EVS | klo 16.30 | Targa Arena, Kauniainen

Jaa:

Seuraava uutinen: Joulutervehdys: ”Joululahjaksi toivon… →