Näin perustat seurakilpailun tai hallisarjan TennisÄssään askel askeleelta

27.4.2021  |  11:37  |  Seurat

Tenniksen strategian mukaisesti haluamme nostaa kilpailemisen määrää kaikilla pelitasoilla. Seurakilpailut ja hallisarjat ovat hyviä mahdollisuuksia nostaa kilpailemisen määrää. Tennisliitto tarjoaa seuroille käyttöön kilpailujärjestelmä TennisÄssän, jota on mahdollista hyödyntää virallisten kilpailujen lisäksi myös seurakilpailujen ja hallisarjojen ylläpitämiseen. Moni seura onkin jo käyttänyt valmista kilpailujärjestelmää omien kisojen ylläpitämiseen.

Miksi laittaa seurakilpailu tai hallisarja TennisÄssään?

  • Kilpailun voi perustaa milloin vain
  • Seurakilpailut eivät edellytä pelaajilta kilpailulisenssiä
  • Seurakilpailujen ylläpito ei aiheuta seuroille kuluja (ei esim. kilpailulupamaksuja)
  • Ilmoittautumiset, kilpailun ylläpito ja tulokset yhdessä paikassa
  • Harrastekilpaileminen tuodaan tulevaisuudessa osaksi tasojärjestelmää
  • Tennisliitto on tukena kilpailun järjestämisessä

Tennisliitto on seurojen apuna seurakilpailujen ja hallisarjojen ylläpitämisessä TennisÄssän kautta. Kilpailun luominen sekä ylläpitäminen tapahtuu Tournament Planner -ohjelmalla ja ohjelman käyttämiseen on mahdollista saada koulutusta sekä apuja Tennisliiton kautta olemalla yhteydessä asiakaspalveluvastaava Markus Wennäkoskeen: markus.wennakoski@tennis.fi.

Näin seuran oma kilpailu tai hallisarja perustetaan TennisÄssään:

1. Laadi kilpailun perustiedot, pohdi miten pelataan, mikä on pistelaskutapa.
Jo tässä vaiheessa voi hyvin olla yhteydessä Tennisliiton toimistolle ja katsotaan yhdessä suunnitelma kuntoon kaikin puolin sekä sovitaan askelmerkit yhteisesti, niin apua on tarjolla jokaisessa vaiheessa.

2. Lataa tietokoneellesi Tournament Plannerin uusin versio ja rekisteröi ohjelmaan seuran lisenssi.

3. Teen Tournament Plannerilla uusi kilpailu ja lisää siihen kaikki perustiedot sekä kilpailusta että ilmoittautumisesta.
Voimme katsoa kilpailun luomisen yhdessä askel askeleelta ja tässä vaiheessa auttavat myös ohjeet seurakilpailuiden ja hallisarjojen luomiseen Tournament Plannerilla.

4. Julkaise kilpailu TennisÄssään ja tarkista, että kaikki näyttää hyvältä.
Sitten vain odotellaan ilmoittautumisia TennisÄssän kautta. Voit myös hyödyntää TennisÄssän kilpailusivun linkkiä seuran viestinnässä ohjataksesi pelaajia ilmoittautumaan suoraan oikeaan kilpailuun. Koneellasi on nyt perustamasi kilpailun kisatiedosto. Pidä siitä huolta, sillä tarvitset sitä myöhemmin.

5. Ilmoittautumisen päätyttyä laitetaan pelaajat ja kaaviot kuntoon kilpailua varten:
Lataa ilmoittautumiset Tournament Plannerissa kilpailun tiedostoon, hyväksy pelaajat.
Tuo ranking ja sijoita pelaajat. Laadi kaaviot ja syötä tai arvo pelaajat kaavioihin.
Ohje auttaa tarvittaessa

6. Julkaise valmis kilpailu TennisÄssään, jotta pelaajat ja kaaviot päivittyvät. Sitten vain pelaamaan!

Jaa:

Seuraava uutinen: Olosuhdeseminaari Vierumäellä 10.-11.6.2021… →