Miesten ja naisten Norpe Tennisliigaa lauantaina 27.9.

26.9.2014  |  15:44

Miesten viime kauden mestaruutta puolustava TaTS Tampereelta matkustaa JoensuuhunKarTen vieraaksi. Kumpikin joukkue luottaa omiin kasvatteihin: KarTelta pelaavatAnssi Raasio, Leo Haapasalo ja Ville Maaranen ja TaTSilta Timi Kivijärvi, PyryHyrkkönen ja Leevi Leivo.
Viime kauden hopeajoukkue espoolainen TCT aloittaa kautensa vierasottelullaitä-Helsingissä, jossa kohtaa Smashin. Helsinkiläisten ykköstykki, VironVladimir Ivanov oli viime kauden liigan paras pelaaja. Hänet panee lauantainatestiin TCT:n ykkösekseen hankkima, viime kesänä SM-kisoissa miesten hopeaavoittanut Eero Vasa. Mika Kosonen nousi tasoluettelossa seuran kakkoseksi jakohtaa TCT:n Mika Julinin. Smashin kolmosena pelaa HVS:stä siirtynyt kokenut TuomoOjala, jolla vastassaan Jesper Saarni, hienoa jälkeä viime kaudella liigassa TCT:nykkösenä tehnyt konkari. 

Grani Tennis värväsi joukkueeseensa Saksassa asuvan, mutta Suomea muutamanvuoden edustaneen Jan-Frederik Brunkenin. Tämä kohtaa Jyväskylässä ykköstenottelussa JTS:n pietarilaisvahvistuksen Mikhail Balmashevin. Jo viime kaudellaGT:n riveissä pelannut juniori Panu Virtanen saa vastaansa Patrick Ahosen jaGT:n riveihin siirtynyt Patrik Niklas-Salminen JTS:n Jussipekka Salon.

Liiganousija Smash-Kotka kohtaa karsinnat selvittäneen Valko-Pallon vieraskentilläVantaan Hiekkaharjussa. Kummallakin joukkueella on ykkösenä kaudelle tullutvahvistus, vantaalaisilla TaTS:sta tullut Pauli Partinen ja kotkalaisillavenäläinen Alexey Nikiforov. Smash-Kotkan kakkonen, Suomessa jo pitkään asunut Boris Chernov kohtaaTuomas Waheebin ja Ville-Petteri Ahti V-P:n Mikko Kinnusen.

Meilahden liikuntakeskukseen Helsingissä HLK saa vieraakseen viime kaudenpronssijoukkueen, HVS:n. Isäntien ykkönen, Niklas Bucht kohtaa Aaro Pölläsen,Valko-Pallosta siirtynyt Matti Manninen Patrik Kaukovallan ja kolmostenottelussa ovat vastakkain HLK:n Ville Tihveräinen ja HVS: Eemeli Jämsén.

Naisten liigassa mestaruutta puolustavan Smashin avausottelussa pelaavat tennisammattilainenPiia Suomalainen ja Kristina Parviainen. HLK on antanut vastuuta seuran nuorisolle:Hedda Hakala, 13, kohtaa Suomalaisen ja Sonja Keränen, 14 Parviaisen.
HLK ja TaTS aloittivat liigan viikko sitten hieman varkain; TaTS voitti HLK:ntytöt 3-0. Lauantaina TaTS kohtaa HVS:n Talissa ja joutuu tiukkaan testiinilman ykköstykkiään Ella Leivoa, joka on matkustanut Shymkentiin, Kazakstaniinnaisten 10.000$ ITF-turnaukseen. Tanja Tuomi kohtaa HVS:n – ja Suomen – ykkösenEmma Laineen. Roosa Timonen saa vastaansa kakkosten pelissä HVS:n LauraPennasen.
Smash-Kotka saa vieraakseen liiganousija GVLK:n Helsingistä. Kotkalaistenvahvistus, ex-haminalainen ja ulkokenttien naisten SM-kisassa hopeaa voittanut OonaOrpana, 13, kohtaa ulkomaiset opinnot päätökseen saaneen Emma Helisténin ja EllaHaavisto, 12, Ninni Hietaniemen.

Miesten liigan ottelut 27.9.

JTS –  GT Killerin kuplassa  Jyväskylässä klo 13
Mikhail Balmashev JTS – Jaan-Fredrik Brunken GT
Patrick Ahonen JTS – Panu Virtanen GT
Jussipekka Salo JTS – Patrik Niklas-Salminen GT

V-P  – Smash-Kotka Hiekkaharjuntenniskeskuksessa klo 15
Pauli Partinen V-P – Alexey Nikiforov Smash-Kotka
Tuomas Waheeb V-P – Boris Chernov Smash-Kotka
Mikko Kinnunen V-P – Ville-Petteri Ahti Smash-Kotka

HLK – HVS Meilahden liikuntakeskuksessa klo 16
Niklas Bucht HLK – Aaro Pöllänen HVS
Matti Manninen HLK – Patrik Kaukovalta HVS
Ville Tihveräinen HLK – Eemili Jämsén HVS

KarTe – TaTS  Mehtimäen tennishallissaJoensuussa klo 16
Anssi Raasio KarTe – Timi Kivijärvi TaTS
Leo Haapasalo KarTe – Pyry Hyrkkönen TaTS
Ville Maaranen KarTe – Leevi Leivo TaTS

Smash – TCT Finland Tennis Clubilla, Helsingissä klo 17.30
Vladimir Ivanov Smash – Eero Vasa TCT
Mika Kosonen Smash – Mika Julin TCT
Tuomo Ojala Smash – Jesper Saarni TCT

Naisten Norpe Tennisliigan ottelut 27.9.

HVS – TaTS Talin tenniskeskuksessa, Helsingissä klo 13
Emma Laine HVS – Tanja Tuomi TaTS
Laura Pennanen HVS – Roosa Timonen TaTS

Smash-Kotka – GVLK Kotkan tennishallissa klo 13
Oona Orpana Smash-Kotka – Emma Helistén GVLK
Ella Haavisto Smash-Kotka – Ninni Hietaniemi GVLK

HLK – Smash Meilahden liikuntakeskuksessa klo 16
Hedda Hakala HLK – Piia Suomalainen Smash
Sonja Keränen HLK – Kristina Parviainen Smash

 

 

Jaa:

Seuraava uutinen: Tampereen Tennisseura puolustaa… →