Laatuseuraohjelmalle lentävä startti – 26 seuraa lähtee kehittämään toimintaansa

16.2.2021  |  13:17  |  Seurat

Tenniksen laatuseuraohjelma saa lentävän lähdön, kun mukana on 26 seuraa ympäri Suomea. Osallistuville seuroille on lähetetty aiheesta sähköpostia – seurojen yhteinen avaustilaisuus järjestetään etäyhteyksillä 4.3.2021.

Tenniksen laatuseuraohjelma on osa Olympiakomitean Tähtiseura-ohjelmaa – tenniksessä on muokattu rakennetta vastaamaan paremmin lajimme toimintaympäristöä. Laatuseuraohjelmassa on kyse seuratoiminnan kehittämisestä moniulotteisesti. Kyseessä on pitkäkestoinen kehitysprosessi, joka auttaa seuroja ymmärtämään paremmin toimintaansa ja suuntaansa. Seurat lähtevät liikkeelle lasten ja nuorten ja/tai aikuisten tähtimerkistä (voi suorittaa saman aikaisesti) – tämän jälkeen polku vie kohti kilpa- ja huippu-urheilun tähtimerkkiä.

– Todella upeaa, että näin moni seura lähti mukaan – selvästi tälle toiminnalle oli kysyntää. Olemme saaneet jo pidettyä seurojen kanssa aloituspalavereita, joissa entisestään kartoitamme seuran tilannetta ja suuntaa tulevaisuuden osalta. Elinvoimainen seurakenttä on lajimme tulevaisuuden kannalta kaikkein tärkein asia, innolla lähdemme yhdessä kehittymään, kertoi Tennisliiton koulutuspäällikkö Harri Suutarinen.

Tennisliitto on tukemassa jokaista mukaan lähtevää seuraa kehityspäivien avulla. Kehityspäivät räätälöidään alla olevista kokonaisuuksista seuran tarpeiden mukaisesti.

Tennisliiton kehityspäivät
1. U10-toiminta: Iloa, innostusta ja osaamista lasten tennikseen
2. U14-toiminta: Junioreiden kokonaisvaltainen valmennus
3. Valmentajakoulutuspäivät seuran tarpeisiin
4. Seurakilpailuiden, tapahtumien ja hallisarjojen organisointi
5. Tennisliiton digitaaliset palvelut (TennisÄssä ja TennisClub)
6. Street Tennis – suunnittelu- ja toteutusapu
7. Viestintä- ja markkinointikoulutus

LAATUSEURAOHJELMAN SEURAT 2021

Rovaniemen Verkkopalloseura, RoVS
Oulun Verkkopalloseura, OVS
Tennis-61 , T-61 (Vaasa)
Jyväskylän Tennisseura, JTS
Tampereen Tennisseura, TaTS
Åbo Lawn-Tennis Klubb , ÅLK (Turku)
TVS-Tennis, TVS (Turku)
Hangon Tenniskerho, HTK
Salon Tennisseura, SaTS
Valkeakosken Tennis, VT
Hämeenlinnan Tennisseura, HTS
Valko-Pallo, V-P (Vantaa)
Smash (Helsinki)
HVS-Tennis, HVS (Helsinki)
Helsingin Lawn-Tennis Klubi, HLK
Grani Tennis, GT (Kauniainen)
Espoon Verkkopalloseura, EVS
Grön-Vita Lawntennis Klubben, GVLK (Helsinki)
Sata-Tennis, Sata (Helsinki)
Variston Tennis, VarTe (Vantaa)
Hyvinkään Tennisseura, HyTS
Lahden Tenniskerho, LT
Lahden Verkkopalloseura, LVS
Karjalan Tennis, KarTe (Joensuu)
Kajaanin Tennisseura, KaTS
Kuopion Tennisseura, KTS

Tenniksen laatuseuraohjelmasta vastaa koulutuspäällikkö Harri Suutarinen (harri.suutarinen(at)tennis.fi, puh. 044 775 5348).

Jaa:

Seuraava uutinen: Tennisliiton Advisory Boardit… →