Infoa sisäkauden sarjatenniksestä

20.8.2020  |  13:23  |  Seurat

Talvella 2020-2021 sarjatennis alkaa 15.10.2020 mennessä ja päättyy 2-5. divisioonien osalta 11.4.2021. Nousukarsinnat pelataan 23.-25.4.2021. Myös talvikausi alkaa hieman normaalia myöhemmin kesän sarjaan vaikuttaneesta koronatilanteesta johtuen.

Kaikki vanhat joukkueet ovat automaattisesti mukana seuraavalla sisäpelikaudella. HUOM! Tämä koskee sisäkaudesta 2018-2019 alkaen myös naisten 3. divisioonan ja miesten 5. divisioonan joukkueita.

Uusien joukkueiden tulee ilmoittautua täällä 15.9. mennessä ja mahdollisten poisjäävien joukkueiden vetäytyä 15.9.2020 mennessä sähköpostilla: toimisto@tennis.fi Vetäytymisen takaraja koskee ainoastaan 2.-5. divisioonien joukkueita. Ylemmillä sarjatasoilla takarajat määritellään erikseen. Vuonna 2020 takarajat olivat Tennisliigaan 15.5. sekä 1. divisioonaan 16.6. Ilmoittautumisen yhteydessä on mainittava seura, joukkueen yhteyshenkilö ja yhteystiedot (puhelinnumero ja sähköposti) sekä laskutusosoite, jos muu kuin edustettavan seuran.

Lohkot ja otteluohjelma ovat nähtävissä 15.10. mennessä osoitteessa www.tennisassa.fi.

Tutustuthan sarjatenniksen uudistuksiin täältä. Sarjatenniksen säännöt löytyvät kokonaisuudessaan kilpailumääräyksistä.

Uutta! Seuran sarjatennisvastaavan nimeäminen

Yleiseen sarjatennikseen osallistuvia seuroja pyydetään ilmoittamaan seuran sarjatenniksestä vastuullinen henkilö täällä: https://www.tennis.fi/seurat/sarjatennis-managerin-ilmoittaminen/ 15.8.2020 mennessä. Sarjatennisvastaavalla tulee olla seuran puolesta oikeus nähdä seuran jäsenten henkilö- ja yhteystietoja Tennisässässä. Sarjatennisvastaaville pidetään elo-syyskuun aikana 2-3 webinaaria, joissa käsitellään Tennisässään tulleita uusia toiminnallisuuksia sarjatennisjoukkueiden hallintaan liittyen. Talvikaudesta 2020-2021 alkaen sarjatennisvastaavat pääsevät mm. käsittelemään joukkueiden ilmoittautumisia ja vetäytymisiä, muokkaamaan kapteenien tietoja sekä seuran joukkueiden tuloksia ja aikatauluja. Lisätietoa webinaareista lähetetään elokuussa.

Jaa:

Seuraava uutinen: SUEK: Häirintävapaa urheilu… →