Ilmoittautuminen sisäkauden sarjatennikseen käynnissä 14.9. asti

18.8.2023  |  10:17  |  Seurat

Sisäkausi 2023-24 yleisen sarjatenniksen osalta lähenee kovaa vauhtia. Ilmoittautuminen sarjaan on nyt käynnissä.

Sisäkauden sarjatennikseen ilmoittautuminen käynnissä TennisÄssässä

Ilmoittautuminen sisäkaudelle 2023-24 on alkanut. Joukkueiden tulee vahvistaa osallistuminen sisäkauden sarjatennikseen oman seuran sarjamanagerin toimesta TennisÄssän kautta. Kaikkien seurojen tulee ilmoittaa joukkueet TennisÄssän kautta aina TEHO Sport Tennisliiga Cupista 5. divisioonaan asti. Merkitsethän myös mahdolliset vetäytymiset joukkueiden kohdalta TennisÄssään. Ilmoittautumisen yhteydessä tulee ilmoittaa joukkueen kapteenin tiedot. Ilmoittautuminen päättyy 14.9.

Sisäkauden 2023-2024 peliaika 2-5.divisioonien osalta on 13.10.2023-14.4.2024. Nousukarsinnat pelataan 2628.4.2024.

2. divisioonassa otteluohjelmat laaditaan valmiiksi ja joukkueita pyydetään ilmoittautumisen päätyttyä 15.9. vastaamaan otteluohjelma kyselyyn toiveiden mukaan. 2. divisioonan otteluohjelma julkaistaan joukkueille 29.9. ennen muiden sarjatasojen julkaisua.

3.-5. divisioonissa joukkueiden tulee sopia otteluajat etukäteen. Lohkot julkaistaan Ässään 12.10. mennesssä, jonka jälkeen joukkueilla on neljä viikkoa aikaa sopia vuoden 2023 aikana pelattujen otteluiden peliajat keskenään. Jokaisen joukkueen tulee pelata vähintään 2 ottelua vuoden 2023 aikana, loput lohkon otteluiden peliajoista tulee olla sovittuna 15.1. mennessä.

SISÄKAUSI 2023-24

Ohjeet ilmoittautumiseen sarjatennismanagereille:

1. Kirjaudu sisään TennisÄssään (www.tennisassa.fi)
2. Valitse vasemmalta valikosta seuran nimi ja ”Sarjatennisjoukkueen ylläpitäjä”
3. Valitse avautuvasta listasta oikea sarja eli ”Sisäkausi 2023-2024 : TEHO Sport Tennisliiga Cup ja 1.-5.divisioonat”
4. Valitse sivun keskivaiheilta oranssi nappi, jossa lukee ”Entry incomplete”
5. Sivulla näkyy kaikki seuranne aiemmin kaudella olleet joukkueet ja jokainen pitää vahvistaa osallistuvaksi tai vetäytyväksi: Valitse joukkueen riviltä oikealta ”Actions”.
Valitse ”Edit” mikäli joukkue on mukana tällä kaudella. Syötä avautuvaan ikkunaan joukkueelle kapteeni kohtaan ”Add team captain”. Naisten joukkueelle ei voi tässä vaiheessa syöttää mieskapteenia ja toisinpäin, syötä silloin tähän joku joukkueen pelaajista. Vahvista vielä klikkaamalla ”Tallenna”.
Valitse Withdraw mikäli joukkue ei ole mukana tällä kaudella. Voit antaa avautuvaan ikkunaan lisätietoja halutessasi, mutta vahvista vetäytyminen vielä klikkaamalla punaista ”Withdraw”-nappia.
6. Uuden joukkueen voit lisätä klikkaamalla sinisessä laatikossa olevaa painiketta ”ADD TEAM”.
7. Kun kaikki rivit on käyty läpi, valitse alhaalta vihreästä napista ”Submit”.

Seurasiirrot 14.9. mennessä

Myös sisäkauden seurasiirrot tulee tehdä 14.9. mennessä sekä varsinaisten edustusseurojen että yhden kauden sarjaedustuksien kohdalta. Seurasiirrot tapahtuvat TennisClubin kautta.

Kysymyksissä liittyen sarjatennikseen voit olla yhteydessä toimisto@tennis.fi

Jaa:

Seuraava uutinen: Vasa kaksinpelin välieriin… →