TEHO Sport Tennisliigan pronssia Smash-Kotkalle ja HLK:lle

8.2.2020  |  14:37  |  Raportit

TEHO Sport Tennisliigan pronssiottelut pelattiin lauantaina Talin Tenniskeskuksessa. Pronssimitalit ansaitsivat Smash-Kotka ja Helsingin Lawn-Tennis Klubi.

KUVAGALLERIA

Naisten pronssimitalit ratkesivat nelinpelissä – voittoa tuuletti Smash-Kotka

Naisissa pronssimitaleista pelasivat Smash-Kotka ja Tampereen Tennisseura. Kotkalaiset veivät molempien kaksinpelien avauserät, mutta TaTS onnistui kääntämään toisen ottelun itselleen pakottaen ratkaisun nelinpeliin. Ykköspelaajien ottelussa Venla Ahti (Smash-Kotka, alakuvassa) kukisti Emilia Hartmanin (TaTS) 6-4, 4-6, 10-7 ja kakkosten ottelussa Marissa Minetti (TaTS) voitti Eeva Ristolan (Smash-Kotka) 0-6, 6-2, 10-7.

Nelinpelissä pidemmän korren vei kotkalaisten pari Ahti/Ristola. He voittivat parin Hartman/Minetti 6-4, 6-4.

– Hyvät on tunnelmat! Semifinaalissa menivät tiukat tilanteet vastustajalle, joten nyt oli mukava kääntää ne meidän eduksemme, kommentoi Ahti.

– Oli todella kiva päästä pelaamaan finaalitapahtumassa. Meidän alkuperäinen suunnitelma oli peluuttaa Oona Orpanaa, mutta minut hälytettiin nopealla aikataululla kentälle, jatkoi Ristola.

Naisten pronssiottelu: Smash-Kotka – TaTS 2-1

Venla Ahti – Emilia Hartman 6-4, 4-6, 10-7
Eeva Ristola – Marissa Minetti 6-0, 2-6, 7-10
Ahti/Ristola – Hartman/Minetti 6-4, 6-4

HLK otti pronssimitalit viime kauden tapaan

Miehissä ratkaisu nähtiin jo suoraan kaksinpeleissä. Vastakkain olivat myös viime kauden pronssiottelussa kohdanneet helsinkiläinen HLK ja Smash-Kotka.

HLK:n joukkue asteli Talin kentille erittäin päättäväisesti ja he nappasivat viime kauden tapaan pronssimitalit itselleen. HLK:n voitot toivat Karl Kiur Saar kukistaen Marc Dijkhuizenin 7-5, 6-2, Masi Sarpola (alakuvassa) tyylitteli voiton Ville-Petteri Ahdista 6-0, 6-3 ja viimeisen iskun löi Roni Hietaranta voittaen Vesa Ahdin 7-6, 6-3.

– Oikein hyvät tunnelmat – hyvä lopetus kaudelle. Viime viikonlopun kovan pettymyksen jälkeen oli joukkueemme todella latautunut. Näytimme ansaitsevamme nämä mitalit. Luotimme pystyvämme tähän. Kokonaisuutena tämä kausi oli seuramme paras, kommentoi kapteeni Sami Ikonen.

Miesten pronssiottelu: HLK – Smash-Kotka 3-0

Karl Kiur Saar – Marc Dijkhuizen 7-5, 6-2
Masi Sarpola – Ville-Petteri Ahti 6-0, 6-3
Roni Hietaranta – Vesa Ahti 7-6, 6-3

TULOKSET

Jaa:

Seuraava uutinen: TEHO Sport Tennisliigan… →