SM-Liigacup isketään Tampereen Tenniskeskuksella 6.-8.7.

3.7.2018  |  09:00  |  Ennakot

Viime vuoden naisten SM-liigacupin mitalistit: pronssia Smash-Kotka (Ella Haavisto ja Venla Ahti; kuvasta puuttuu Nina Saarelainen), kultaa Smash (Kristina Parviainen ja Piia Suomalainen) ja hopeaa Tampereen Tennisseura (Ella Leivo, Saana Saarteinen ja Mariella Minetti)

SM-Liigacup kokoaa Suomen parhaat seurat Tampereelle tulevana viikonloppuna 6.-8.7. Tampereen Tenniskeskuksella selvitetään ulkokauden 2018 parhaat seurat. Sekä naisten että miesten puolella on kahdeksan joukkuetta tavoittelemassa SM-mitaleita.

Naisten puolustava mestari Smash luottavaisena

Viime kesänä helsinkiläinen Smash juhli Suomen mestaruutta Helsingin Kaisaniemessä. Smash eteni voitosta voittoon ykköspelaajansa Piia Suomalaisen johdolla. Loppuottelussa Smash kukisti Tampereen Tennisseuran (TaTS) naiset tiukasti otteluvoitoin 2-1. Pronssia nappasi Smash-Kotka.

– Ehdottomasti lähdemme taistelemaan mestaruudesta myös tänäkin vuonna. Meillä on joukkueessa pari todella lupaavaa nuorta mukana – innolla odotan SM-Liigacupin alkua. Omaa seuraa on aina kunnia edustaa ja halu tehdä parhaansa seuran eteen on kova. Motivaatiomme on korkealla ja joukkueemme syttyy varmasti täysillä näihin otteluihin, kertoi Suomalainen puolustavan mestarin tunnelmista.

Smashin kanssa tämän vuotisia kultamitaleita ovat tavoittelemassa viime vuoden hopeamitalisti TaTS, pronssimitalisti Smash-Kotka, Oulun Verkkopalloseura (OVS), Lahden Verkkopalloseura (LVS), Turun Verkkopalloseura (TVS), HVS-Tennis ja sarjanousija Turusta Åbo Lawn-Tennis Klubb (ÅLK).

Tampereen Tennisseuran miehet puolustavat mestaruuttaan kotikentällään

Miehet pelasivat viime vuonna Kaarinan Aktia Arenan laadukkailla massakentillä. Loppuottelussa kohtasivat Tampereen Tennisseura (TaTS) ja Smash-Kotka. Finaalista kehkeytyi erittäin tasaväkinen koitos, joka ratkesi vasta ratkaisevien nelinpelien päätteeksi. Mestaruutta pääsivät juhlimaan TaTS:n miehet, mikä tarkoittaa tamperelaisten pääsevän puolustamaan mestaruuttaan kotikentälleen.

– Hienoa päästä puolustamaan mestaruutta kotikentälle. Viime vuonna pelimme sujuivat hienosti ja saamme myös tälläkin kertaa iskukykyisen joukkueen jalkeille. SM-Liigacupit ovat aina olleet mukavia tapahtumia. Oman seuran edustaminen ja yhdessä pelaaminen sekä kannustaminen tuovat lisää latausta otteluihin, kommentoi tuore ulkokenttien tuplahopeamitalisti Lauri Kiiski.

TaTS:n viime vuotisessa mestaruusjoukkueessa pelasivat Patrik Niklas-Salminen, Lauri Kiiski, Tero Vilén ja Martin Rämmal

Miesten kahdeksan joukkueen kaavion muodostavat TaTS, hopeamitalisti Smash-Kotka, pronssimitalisti HVS-Tennis, Valkeakosken Tennisseura (VT), Sata-Tennis, Hyvinkään Tennisseura (HyTS), Turun Verkkopalloseura (TVS) ja sarjanousija Jyväskylän Tennisseura (JTS).

Tervetuloa Tampereen Tenniskeskukselle seuraamaan parhaiden seurojen otteita

SM-Liigacup aloitetaan perjantaina ja sunnuntaina ovat mestarit selvillä. Kaaviot ja otteluohjelma ovat nähtävillä Tennisässässä perjantaina puolen päivän jälkeen. Naisten puolella yhdessä otteluparissa pelataan kaksi kaksinpeliä ja tarvittaessa nelinpeli. Miehissä pelataan kolme kaksinpeliä ja tarvittaessa otteluparin ratkaisu haetaan kahdesta nelinpelistä.

Otteluohjelma

Perjantai 6.7.: kapteenien kokous klo 12.30. Klo 14.00 1. kierroksen ottelut (8 kentällä) naiset ja miehet yhtä aikaa. Yksi sarjaottelupari / kenttä. Lämmittely alkaa klo 13.00.

Lauantai 7.7.: Välierät ja putoamiskarsinnan 1.kierros. Klo 10.00 (8 kentällä) naiset ja miehet yhtä aikaa. Yksi sarjaottelupari / kenttä. Lämmittely alkaa klo 9.00.

Sunnuntai 8.7.: Finaali, pronssiottelu ja putoamiskarsinta. Klo 10.00 (8 kentällä) naiset ja miehet yhtä aikaa. Pelataan 6 ottelua: miesten ottelut 5 kentällä, naiset ottelu / kenttä. Lämmittely alkaa klo 9.00.

Samaan aikaan pelataan myös I-divisioonien voitoista. Naiset pelaavat Lahdessa ja miesten A-lohko Joensuussa sekä B-lohko Oulussa. Naisten puolella SM-liigacupin viimeinen putoaa suoraan I-divisioonaan ja I-divisioonan voittaja nousee puolestaan korkeimmalle sarjatasolle. Miesten SM-liigacupin viimeinen putoaa suoraan I-divisioonaan ja toiseksi viimeinen karsii I-divisioonien lohkovoittajien kanssa kahdesta paikasta SM-liigacupiin ulkokaudelle 2019.

Seuraa ainakin näitä:
1) Hallitsevat mestarit ansaitsevat aina seurannan – juhlivatko Smash ja TaTS uudelleen ulkokauden mestaruuksia?
2) Sarjanousijat ÅLK ja JTS. Naisten puolella turkulainen ÅLK on esittänyt vahvoja otteita sisäkaudella Tennisliigassa – yltäisivätkö turkulaiset ulkokaudellakin mitaleille? Jyväskylän tennisylpeys, JTS, tekee puolestaan paluun Suomen korkeimmalle sarjatasolle – viimeksi jyväskyläläiset nähtiin Tennisliigassa kaudella 2015-2016.
3) Tunnelma. Joukkuemuotoisessa SM-liigacupissa päästään nauttimaan joukkueiden sekä yleisön kannustuksesta.
4) Naisten ja miesten I-divisioonat pelataan samaan aikaan SM-liigacupin kanssa. Mitkä joukkueet nousevat kohti korkeinta sarjatasoa? Seuranta täältä.

Jaa:

Seuraava uutinen: Heliövaaralle villi kortti… →