Kilpailutoiminnan ajankohtaista infoa maaliskuu

23.3.2016  |  08:08

 

 

ULKOKAUDEN2016 SARJATENNIS
Ulkokauden sarjatenniksessä joukkueetjatkavat automaattisesti edellisen kauden perusteella, elleivät vetäydysarjasta viimeistään 10.4.2016. Uusien joukkueiden tulee ilmoittautua mukaan10.4.2016 mennessä. Uudet ilmoittautumiset ja vetäytymiset tulee tehdäsähköpostilla osoitteeseen: veera.nurmi@tennis.fi

Ilmoittautuessaanmukaan sarjatennikseen joukkue sitoutuu maksamaan sarjamaksun.Maksuvelvollisuus koskee myös niitä joukkueita, jotka eivät ole vetäytyneetsarjasta aikarajaan mennessä.

Peliaika ulkokaudella on 1.5.–19.8.2016. Lohkot muodostetaanhuhtikuun puoleen väliin mennessä.
SM-liigacup ja 1-divisioonan keskitetty viikonloppu pelataan 8.-10.7.2016.Järjestelyoikeuksien haku 1-divisioonaan tulee joukkueille kun lohkojako onsaatu tehtyä.

Nousukarsinnat pelataan 2.-4.9.2016.

Sarjatennismaksut vuonna 2016 (maksu laskutetaan seuraltakauden alussa):

Sarjatennis

         

SM-liiga miehet

       

340

SM-liiga naiset

       

340

1 divisioona

       

150

2 divisioona

       

100

3-4 divisioona

       

90

 

HARRASTELIIGAULKOKAUDELLA 2016
Ulkokaudella 2015 käynnistynyt  ”harrastepelaajienjoukkuealuemestaruussarja” –  Harrasteliiga jatkuu ulkokaudella 2016. Tarkoitus on palvella harrastepelaajia (niin aikuisiakuin junioreitakin) mielekkään tasoisilla otteluilla, jotka on helppojärjestää. Toiminta on siis alueellista, ja ottelut pelataan aikapeleinä(yhteen otteluun varataan tunti aikaa). Yhdessä sarjaottelussa pelataan kaksi2-peliä ja yksi 4-peli. Miehet ja naiset pelaavat omissa sarjoissaan. Pelaajientaso saa olla ilmoittautumishetkellä korkeintaan C-luokkaa. Lohkovaiheenjälkeen alueen lohkojen voittajat pelaavat alueen mestaruudesta.

 

Joukkuesaa koostua muutenkin kuin samaa seuraa edustavista pelaajista. Kaikkienpelaajien tulee kuitenkin olla jonkin seuran jäseniä. Lohkot ja tuloksetylläpidetään Ässässä. Voitetut ottelut kerryttävät normaaliin tapaan rankingpisteitä. Tämän sarjan lisäksi pelaaja voi pelata myös yleistä sarjatennistä.

Joukkueen sarjamaksu on 90e/joukkue. Tämä maksu sisältää kilpailulisenssintämän sarjan pelaamiseen. Erillistä kilpailulisenssiä ei siis tarvita mikälipelaaja ei osallistu muuhun viralliseen kilpailutoimintaan. Joukkuemaksulaskutetaan joukkueen yhteyshenkilöltä. Kotijoukkue vastaa ottelun kenttä- japallokuluista.

Ilmoittautuminensarjaan tapahtuu viimeistään 10.4.2016. Ilmoittautumiset: www.tennis.fi/harrasteliiga
Suositus on, että joukkueessa olisi mukana 3-5 pelaajaa, tokimukaan mahtuu enemmänkin.

Säännöt löytyvät: https://www.tennis.fi/kilpailut/tennisliiga+ja+sarjatennis/harrasteliiga+ulkopelikaudella/

KOULUTUKSET
Vuoden 2016 alkupuolella järjestetään seuraavat avoimetkilpailunjohtaja- ja tuomarikoulutukset:

2-tason kilpailunjohtajakoulutus 16.4.2016 klo 9-17 Helsingissä, Meilahdessa.Ilmoittautuminen viim. 8.4.2016.

Tuomarikoulutus ti 24.5.2016 klo 17-21 Hyvinkäällä.Ilmoittautumiset viim. 16.5.2016.

Ilmoittautumiset edellä oleviin: raisa.tornroos@tennis.fi

1-tasonkilpailunjohtajakoulutus7.5.2016 klo 9-16, Kemi (ilm. 28.4.2016 mennessä).  Ilmoittautumiset tähänkoulutukseen: mikael.henriksson@hehe.fi

 1-tason koulutus 14.5.2016Jyväskylässä. Ilmoittautumiset: ilkka.nyy@gmail.com 5.5.2016mennessä.

Seurat voivat lisäksi tilata omiakilpailunjohtajakoulutuksia (tasot: valvoja, 1-taso ja jatko). Niillä alueillajoilla toimii aluekoordinaattori, tilataan koulutukset aluekoordinaattorinkautta.

Lisätietoja koulutuksista ja hinnoista: https://www.tennis.fi/koulutus/kilpailunjohtajakoulutus/

 

SEURASIIRROT

Seurasiirrotastuvat seuraavan kerran voimaan 1.5.2016. Sekä varsinaiset edustusmuutoksetettä ulkokauden 2016 sarjatennisedustusmuutokset (ei koske senioreidensarjatennistä) tulee siis tehdä 30.4.2016 mennessä. Muutos ilmoitetaan www.tennisassa.fisivuilla omista pelaajatiedoista kohdasta seurasiirrot. Haetut siirrotjulkaistaan Ässässä pelaajatiedoissa 1.5.2016. Huomaattehan, ettäsarjatennisedustusmuutokset ovat aina voimassa vain yhden kauden!

KISAHAKU LOPPUVUODEKSI(1.9.-31.12.2016)

Kansallisetkilpailut ajalle 1.9.-31.12.2016 haetaan Ässän hakuikkunan kautta 5.-15.4.2016.Muistattehan hakea kilpailut ajallaan Ässän hakuikkunan kautta. Tämän jälkeenhaetuista ja myönnetyistä kilpailuista peritään 100 euron maksu.

 

Haku tapahtuu seuraavasti:

         1) Kirjaudu seuran tunnuksilla ÄSSÄän.

         2) Mene Kilpailut-Kilpailuhaku, jonne syötöt haluamasi ajankohdan,paina Hae. ÄSSÄ näyttää hakemaltasi ajankohdalta anotut kilpailut. Näinnäet onko lähialueelle haettu vastaavanlaisia kilpailuja.

         3) Paina Ano kilpailua –painiketta, jolla pääset syöttämäänanottavan kilpailun tiedot.

 

Hakuun liittyvistä rajoituksista ja esimerkiksi Mini- jamiditenniskiertueen osakilpailuista tullaan informoimaan vielä lähempänä hakua.

 

RAISAN ROTI

UusimmastaTennislehdestä löytyy artikkeli liittyen kansalliseen kilpailutoimintaan – senplussiin ja kehityskohteisiin. Se kannattaa käydä lukemassa: http://tennislehti.fi/issues/12/pallo-haltuun/raisan-roti-plussia-ja-kehityskohteita-kansallisissa-kilpailuissa

 

PÄIVITETYTKILPAILUMÄÄRÄYKSET
Päivitetytkilpailumääräykset astuvat seuraavan kerran voimaan 1.5.2016. Päivitetyt määräyksetjulkaistaan Ässässä huhtikuun lopussa.

 

JUNIOREIDEN SM-LIIGACUP
Junioreiden SM-liigacupit pelataan 22.-24.4.2016. Muistattehan kootajoukkueet ja ilmoittautua!

10-vuotiaatpelaavat Kotkassa (Smash-Kotka), 12-vuotiaat Hyvinkäällä (HyTS) ja 15-vuotiaatEspoossa (EVS).

Kilpailunjohdontulee tarjota ilmoittautumisvaihtoehdoksi joko internet-lomake, sähköposti taipuhelin. Järjestävä seura ottaa vastaan ilmoittautumiset. Viimeinenilmoittautumispäivä ilmoitetaan kilpailukutsussa. Joukkueella on velvollisuusvarmistaa ilmoittautumisen perillemeno.

Seuranedustaja ilmoittaa joukkueen. Ilmoittautuessa on nimettävä vähintään kaksipelaajaa sekä kapteeni/yhteyshenkilö.

Säännötlöytyvät kilpailumääräyksistä.

PALKITSEMINEN
Muistattehan,että seuroilla on hyvä mahdollisuus palkita omia aktiivisia seuratoimijoitaanomalla heille Tennisliiton ansiomerkkejä. Lisää tietoa asiasta löytyy: https://www.tennis.fi/stl/ansiomerkit/

Ansiomerkkejävoi anoa allekirjoittaneelta ja prosessiin on hyvä varata vähintään noinkuukausi aikaa.

 


Terveisin,

Raisa Törnroos-Heinonen
Tennisliitto, kilpailupäällikkö

Jaa:

Seuraava uutinen: 10-16-vuotiaiden Suomen mestaruudet… →