Hippo Street Tennis: Kuopion Tennisseuran avoimet ovet -tapahtumasta jättionnistuminen, noin 300 lasta nautti tenniksestä

28.4.2024  |  07:01  |  Seurat

Kuopion Tennisseura järjesti avoimet ovet -tapahtuman Hippo Street Tenniksen merkeissä liikuttaen noin 300 lasta lauantaina 27.4.

KTS:n valmentaja Taneli Tenhusen mukaan päivä ylitti seuran kaikki odotukset.

”Halli oli täynnä käytännössä heti aamusta alkaen.”

Avoimet ovet -tapahtuma käynnistyi Kuopion Tennishallilla aamulla klo 9.30 ja kesti iltapäivään klo 14 asti. Lapset vanhempineen pääsivät nauttimaan tenniksen pelaamisesta Hippo Street Tenniksestä tutun minitenniksen parissa; mukaan mahtui myös muuta liikunnallista toimintaa, mikä takasi hymyn huulille kaikille osallistujille läpi päivän. Neljän kentän halli, hieman yli neljä tuntia ja 300 lasta pääsi tutustumaan lajiin.

”Vilinää riitti! Hippo Street Tennis -formaatti toimii todella hyvin lasten liikuttamiseen ja tällaisen avoimet ovet -päivän tekemiseen. Aivan älyttömän hieno tapahtuma, kiitos kaikille”, totesi Tenhunen.

Tenhunen kertoo seuran tehneen paljon töitä ennen tapahtumaa.

”Kiersimme Kuopion kouluja ja tavoitimme yli 1000 lasta. Kerroimme heille tulevasta avoimet ovet -tapahtumasta ja viestiä meni eteenpäin myös opettajien kautta perheille. Kerroimme tapahtumasta myös sosiaalisen median kautta ja lisäksi paikallinen Osuuspankki viesti sidosryhmilleen asiasta.”

Vastaavanlainen avoimet ovet -tapahtuma on viritteillä Vaasassa 11.5. Lisäksi Hippo Street Tennis -koulukiertue vierailee tulevien viikkojen aikana Vaasan lisäksi Kouvolassa, Viitasaarella, Porissa, Espoossa, Rovaniemellä ja Raumalla.

TUTUSTU KUOPION TENNISSEURAAN
TUTUSTU HIPPO STREET TENNIKSEEN

Jaa:

Seuraava uutinen: Hietaranta tyylitteli uransa… →