Ajankohtaista asiaa kilpailutoiminnasta

1.9.2016  |  10:31

Alla ajankohtaista asiaa kilpailutoiminnasta. Tarkempi ohje on lähetetty Tennisrekisteriin merkityille seurojen yhteyshenkilöille tiistaina 30.8.2016. Olethan yhteydessä kilpailupäällikkö Raisa Törnroos-Heinoseen mikäli kaipaat jostakin lisätietoa.

KILPAILUHAKU VUODELLE 2017

Vuoden 2017 arvokilpailut tulee hakea 30.9.2016 mennessä. Kukin kilpailu haetaan erikseen hakukaavakkeella johon järjestelyitä hakevat seurat kirjaavat kilpailun tiedot ja sen laatuun, mainontaan, oheistapahtumiin ym liittyviä asioita. Kaavake tulee toimittaa sähköpostitse: raisa.tornroos@tennis.fi
Arvokilpailujen ajankohdat, sisällöt ja hakulomake on lähetetty seurojen yhteyshenkilöille.

Kansallisten kilpailujen hakeminen ajalle 1.1.-30.8.2017:
Kansallisten kilpailujen hakeminen tapahtuu Ässän kautta 5.-15.10.2016. Arvokilpailujen järjestelyoikeudet pyritään ilmoittamaan ennen tätä hakuaikaa. Vuoden 2017 A-luokat tullaan hakemaan sähköpostilla 5.-15.10.2016 välisenä aikana. Samalle viikonlopulle myönnetään korkeintaan kaksi A-luokkaa ja sen lisäksi yhteensä kaksi A2- tai A3 – luokkaa. Tästä seuroille lähetetään vielä tarkemmat ohjeet.

TYKKIMÄKI MINI- JA MIDITENNIS TOUR

Tennisliiton yhteistyö Tykkimäen kanssa jatkuu. Viime kaudella pelattu alueellinen Tykkimäki mini- ja miditennis Tour jatkuu nyt yksilösarjana.

Yksilösarjan sääntömuutoksia:
Kaikki osakilpailut pelataan yksilösarjana
–    Yksilösarjassa ikärajat (minit 8v ja midit 9v), sarjaa saa jatkaa seuraavan vuoden puolella vaikka täyttää mineissä 9 vuotta ja mideissä 10 vuotta
–    minitenniksessä pisteenlasku: 3-3 alusta 15 pisteeseen, lohkojen jälkeen cupkaaviot pelataan molempiin suuntiin (kaikki pelaajat jatkavat cup-kaavioissa)
–    miditenniksessä pisteenlasku: tiebreak seitsemään, paras kolmesta erästä, lohkojen jälkeen cupkaaviot molempiin suuntiin (kaiki pelaajat jatkavat cup-kaavioissa)
–    miditennis pelataan jaetulla kentällä jotta saadaan enemmän osallistujia mukaan
–    lahjakortit kahdelle parhaalle/luokka, kolmosille seura hankkii palkinnot
–    Pääsy mastersiin: 30 pistettä tai enemmän, osallistumisesta yhteen osakilpailuun pelaaja saa 10 pistettä

Yksilösarja saa nyt rinnalleen Etelä-Suomessa ja Kaakkois-Suomessa joukkuemuotoisen mini- ja miditennissarjan – Team Tourin. Sarjan toivotaan olevan helppo askel siirtyä seuran sisäisistä otteluista pelaamaan lähiseuroja vastaan joukkueena ja valmentajan johdolla. Tarkoituksena on, että seurat peluuttavat joukkueissa tasollisesti oikeita pelaajia (esim. mideissä juuri midikentällä harjoittelevia eikä esimerkiksi jo JGP-sarjassa pelaavia junioreita). Ilmoittautuminen Team Tourille viimeistään 13.9.2016 osoitteesta: https://www.tennis.fi/kilpailut/tykkimaki+mini-+ja+miditennis/tykkimaki+mini-+ja+miditennis+team+tour/ilmoittautuminen/
Lisää tietoa sarjoista saat: https://www.tennis.fi/kilpailut/tykkimaki+mini-+ja+miditennis/

TASOLUETTELO

Seuraava tasoluettelo ilmestyy ke 14.9.2016. Mukana ovat pelaajien pisteet elokuun loppuun asti. Tasoluettelon pelaajajärjestys tulee voimaan heti sisäkauden sarjatenniksessä. Viikonlopun 16.-18.9.2016 kansallisiin kilpailuihin pelaajat otetaan mukaan luokkiin vanhan tasoluettelon mukaan. Sijoittamisessa käytetään arvontahetkellä voimassa olevaa tasoluetteloa. Mikäli käytätte automaattista arvontaa, tarkistakaa että sijoitukset vastaavat voimassa olevaa tasoluetteloa (tietojen siirtymisessä automaattiseen arvontaan saattaa olla pieni viive).

KILPAILUNJOHTAJAKOULUTUS

Seuraavat kilpailunjohtajakoulutukset tullaan järjestämään alkuvuodesta 2017.

TUOMARIKOULUTUS

Seuraava tuomarikoulutus järjestetään ke 21.9.2016 klo 17-20.30. Koulutus järjestetään Helsingissä, Talin Tenniskeskuksessa.

Ilmoittautumiset viimeistään 13.9.2016 osoitteeseen raisa.tornroos@tennis.fi  
Hinta 50e. Sisältää kahvin ja sämpylän.  

YLEINEN SARJATENNIS

Ulkokauden sarjatennis lähenee loppuaan. Nousukarsinnat pelataan viikonlopun 2.-4.9.2016 aikana. Joukkueiden kapteeneille on lähetetty nousukarsinnoista tietoa.
Sisäkauden sarjatennis kaudella 2016-2017 (ei senioreiden sarjatennis):
Sisäkauden sarjatennisjoukkueet ja otteluohjelma näkyvät Ässässä viimeistään 8.9.2016.
Joukkueet, tarkistattehan että yhteyshenkilöidenne yhteystiedot ovat oikein Ässässä (kohta sarjat – joukkueet)!
Otteluiden peliajat tulee merkitä Ässään syyskuun aikana!

HARRASTELIIGA
Sisäpelikauden 2016-2017 Harrasteliiga on oma kokonaisuutensa, johon joukkueiden on ilmoittauduttava erikseen. Mukaan voi tulla siis muitakin kuin ulkopelikauden liigaan osallistuneita.

Pelikausi: 15.10.2016-28.2.2017. Ilmoittautuminen syyskuun loppuun mennessä. Ilmoittautuminen verkkosivujen lomakkeen kautta: www.tennis.fi/harrasteliiga      
Harrasteliiga sopii erinomaisesti markkinoitavaksi mm. seuran aikuisvalmennuksessa mukana oleville!

BUSINESS TENNIS
Business Tennis 2016 Talin Tenniskeskuksessa – Lähde mukaan!

Business Tenniksen SM-kilpailut järjestetään 22. syyskuuta 2016 Talin Tenniskeskuksessa. Päivän aikana ratkotaan nelinpelissä mestaruudet seuraavissa luokissa: miesten avoin, miesten harraste, naisten avoin ja naisten harraste. Pelintäyteinen päivä huipentuu iltagaalaan.
Hinta: Osallistuminen maksaa 500 €/pari, ja seuraavat samasta yrityksestä olevat parit maksavat 350 €/pari. Hinta sisältää parille osallistumisoikeuden kilpailuun, aamiaisen, lounaan ja illallisen, pelipaidan sekä tapahtuman tuotelahjan. Osallistumalla yrityksesi tukee STL:n nuorten maajoukkueen toimintaa.
Palkinnot: Kilpailun voittaneet parit saavat palkinnoksi kutsun Stockholm Open -finaalimatkalle. Palkinto sisältää lennot, majoituksen (2hh) Tukholmassa sekä liput Stockholm Openin semifinaaleihin ja finaaleihin.
Ilmoittaudu mukaan 4.9.2016 mennessä tästä! https://www.tennis.fi/sitenews/view/-/ngid/1/nid/15388

Jaa:

Seuraava uutinen: Edustus- ja seurasiirrot… →