Mariehamn Lawn-Tennis Klubb hakee kokopäiväistä valmentajaa

1.7.2014  |  14:20

MLK hakee joukkoonsa kokopäiväistä valmentajaa/toiminnanjohtajaa. Työ edellyttää ruotsin kielen taitoa. 

 

Mariehamn Lawn-Tennis Klubb söker

Tränare på heltid

Tjänsten som tränare i MLK:s verksamhet sker i nära samarbete med klubbens chefstränare/verksamhetsledare. MLK har vuxit kraftigt under senare år och klubben behöver numera två tränare på heltid för att sköta klubbens växande verksamhet. Vi söker dig som är en engagerad tränare, noggrann, service minded, målmedveten och brinner för uppgiften. Du bör ha lätt för att samarbeta men även kunna arbeta självständigt. Dessutom bör du ha ett strukturerat och ansvarsfullt arbetssätt kombinerat med kreativitet.

Tjänsten som tränare innebär

  • heltidstjänst
  • att tillsammans med chefstränaren uveckla och planera verksamheten
  • löpande träningsverksamhet för alla åldrar
  • ca 20 – 25 h/vecka på banan
  • matchbevakning/coachning på tävlingar och seriespel
  • att medverka i drift av tränarforum och elitsatsning
  • administrativt arbete som uppdatering av hemsida, föreningskorrespondens, medlemsregister m m
  • kvälls- och helgarbete

Tillträde till tjänsten enligt överenskommelse. Din ansökan med CV, referenser samt löneanspråk bör varaoss tillhanda senast 1.8.2014. För ytterligare information vänligen kontakta klubbens viceordförande Niclas Forsström eller chefstränare Andreas Nilsson.

Kontaktuppgifter
Niclas Forsström, viceordförande MLK,
tfn +358 457 3749750, niclas.forsstrom@folkhalsan.ax
Andreas Nilsson, chefstränare MLK,
tfn +358 457 3431228, mlk@tennis.com

 

Mariehamn Lawn-Tennis Klubb är den enda tennisklubben på Åland och enav sydvästra Finlands största tennisklubbar med ca 500 medlemmar, varavdrygt 100 juniorer som tränar regelbundet. Klubben huserar i rackethallen Bollhalla som har tre nya hardcourtbanor inomhus. Sommartidfinns grusplaner till förfogande invid rackethallen och i Idrottsparkeni centrum av Mariehamn driver MLK en anläggning med fyra nya hardcourtbanor.

För mer information se www.mlktennis.com

 

Jaa:

Seuraava uutinen: Micke Kontinen karsinnoissa… →