Tennis.fi

Jaa:

Suomalaisjunnut vahvoja nelinpelissä

14.6.2004  |  11:15

Suomalaisjunioreille kolme nelinpelivoittoa Oslossa

Juniorien 14- ja 16-vuotiaiden Eurooppa Tour-turnauksen, Oslo Openin, nelinpelivoitot tulivat yhtä luokkaa lukuun ottamatta Suomeen. Myös kaksinpelimenestystä tuli, kun OVS:n Sofi Weckman eteni 16-vuotiaiden finaaliin, jossa kuitenkin Norjan Karoline Steiro oli luvuin 6-4, 6-1 parempi.
Nelinpeliluokissa suomalaistytöt ja toisessa poikien luokassa myös pojat ottivat luokkavoitot.
Pojat 16v. luokassa Tuomas Markkula ja Antti Vallila kukistivat matkalla voittoon sekä ykkös- että kakkossijoitetut parit.
Ykkössijoitetut Emma Helisten ja Ina Kauppila voittivat odotetusti 16-vuotiaiden nelinpelin, 14-vuotiaiden voiton vieneet Maria Fagerström ja Stina Kailaheimo yllättivät sekä ykkös- että kakkosijoitetut.

Oslo Open
Juniorien Eurooppa Tour-turnaus
Oslo, Norja 7.-13.6.

Kaksinpeli
Tytöt 16v
Loppuottelu: Karoline Steiro Norja – Sofi Weckman 64 61
Nelinpelit
Pojat 16v
.
Puolivälieriä: Tuomas Markkula/Antti Vallila – Julian Barratt-Due/Mads Dörstad Norja 60 60, Tommi Nissinen/Ville Posti – Fridjov Berge/Vincent Fougner Norja 61 67 63
Välieriä: Markkula/Vallila – Jacob Hartwit/Kristoffer Palm Norja (1) 63 60, Benedict Eger Saksa /Lukas Litzfeller Itävalta (2.) – Nissinen/Posti 63 36 61
Loppuottelu: Markkula/Vallila – Eger Litzfeller 64 61
Tytöt 16v.
1.kierrosta: Jennifer Holmberg/Sofi Weckman – Victoria Abbassi/Mira Nilsen Ruotsi 60 61
Välieriä: Emma Helisten/Ina Kauppila (1.) – Davaa Aldynay Venäjä/Celin Ringseth Norja 64 60, Elizavieta Ejova Venäjä/Kristine Zauere Latvia – Holmberg/Weckman 63 26 63
Loppuottelu: Helisten/Kauppila – Ejova/Zauere 64 63
Tytöt 14v
1.kierrosta: Hanna Jahkonen/Jaana Karlsson – Ulrikke Eikeri/Susanna Löveid Norja (tulos puuttuu), Maria Fagerström/Stina Kailaheimo – Live Melhuus/Hilde Skalmerud Norja 62 60
Puolivälieriä: Mia Liimatainen/Leia Kaukonen (4.) – Jahkonen/Karlsson 61 62, Fagerström/Kailaheimo – Jana Luste/Diana Marcinkevica Latvia (2.) 36 62 61
Välieriä: Claudia Bech/Malou Ejdesgaard Tanska (1.) – Liimatainen/Kaukonen 64 64, Fagerström/Kailaheimo – Josefin Andersson/Anna Ekelund Ruotsi 62 60
Loppuottelu: Fagerström/Kailaheimo – Bech/Ejdesgaard 63 46 63
Pojat 14v
1.kierrosta: Tuomas Manner/Henrik Sillanpää (4.) – KW Haraldsen/Niklas Skattum Norja 62 62
Puolivälieriä: Fredrik Ask/Mads Bakke Norja – Manner/Sillanpää 62 46 64

Seuraava uutinen: Savitaipaleen OP Open… >