Tennis.fi

Jaa:

Luxemburg 3-0 voittoon

27.4.2004 - 00:00

Luxemburg voitti Suomen 3-0 Fed Cupissa

Sitkeä flunssavirus on vaivannut Emma Lainetta jo viime viikosta lähtien eikä hän voinut osallistua tänään pelattavan Fed Cup Euro-Afrikan II ryhmän Suomen avaukseen Luxemburgia vastaan Marsa tennisklubilla Maltalla.
Ryhmän B-lohkon ykkössijoitetun Luxemburgin kakkospelaaja 28-vuotias Anne Kremer kukisti maaottelun ensimmäisessä pelissä Suomen kakkosena pelaavan Essi Laineen 6-1, 6-2. Kremerin uran korkein WTA-rankkaus on heinäkuulta 2002 , jolloin hän oli sijalla 18. Vielä tuon vuoden lopussa hänen rankinginsa oli 25, mutta sitten loukkaantumiset alkoivat vaivata. Kokenut Kremer on ehtinyt ansaita urallaan yli 1 milj. dollaria. Kremerin rankingin on nyt 436, Essi Laineen 975.
Ykkösten ottelussa Carina Björnström (WTA 847) kohtasi 20-vuotiaan, kovassa nousussa olevan Claudine Schaulin (WTA 62). Viime vuonna sadan joukkoon ja tämän vuoden maaliskuussa uransa parhaaseen rankingiin, sijalle 60, noussut Schaul piti ottelussa kovaa tempoa ja kukisti Björnströmin luvuin 6-1, 6-3.
Luxemburgilaiset kruunasivat voittonsa ottamalla nelinpelin luvuin 6-1, 6-3.
Luxemburg aloitti oman Fed Cup-urakkansa jo maanantaina, jolloin se voitti Latvian 2-1. B-lohkon toisessa ottelussa Irlanti kukisti Georgian 3-0.
(RN)

Fed Cup 2004
Euro-Afrikan II ryhmä
Malta
Lohko B
Luxemburg – Suomi 3-0
Anne Kremer (LUX) – Essi Laine (FIN) 61 62
Claudine Schaul (LUX) – Carina Björnström (FIN) 61 63
Kremer/Mindy Minella (LUX) – Björnström/Es.Laine (FIN) 61 63

Ottelutulokset A-lohkossa
Iso-Britannia – Egypti 3-0 (26.4.)
Amanda Janes (GBR) – Noha Mohsen (EGY) 62 62
Anne Keothavong (GBR) – Yomna Farid (EGY) 60 61
Jane O’Donoghue/Elena Baltacha (GBR) – Farid/Mohsen (EGY) 60 63
Romania – Turkki 3-0 (26.4.)
Gabriela Niculescu (ROM) – Cigden Duru (TUR) 63 61
Simona Matei (ROM) – Pemra Ozgen (TUR) 63 63
Monica Niculescu/Gabriela Niculescu (ROM) – Ozgen/Cagla Buyukacay (TUR) 62 64
Iso-Britannia – Turkki 3-0 (27.4.)
Elena Baltacha (GBR) – Cigdem Duru (TUR) 61 60
Amanda Janes (GBR) – Pemra Ozgen (TUR) 64 76(3)
Baltacha/Jane O’Donoghue (GBR) – Cagla Buyukacay/Pemra Ozgen (TUR) 60 63
Turkki – Egypti 3-0 (28.4.)
Cigdem Duru (TUR) – Noha Mohsen (EGY) 64 62
Pemra Ozgen (TUR) – Yomna Farid (EGY) 62 63
Cigdem Duru/Pemra Ozgen (TUR) – Aliaa Fakhry/Yomna Farid (EGY) 75 61

Ottelutulokset B -lohkossa
Luxemburg – Latvia 2-1 (26.4.)
Anne Kremer (LUX) – Liga Dekmeijere (LAT) 62 60
Claudine Schaul (LUX) – Anzela Zguna (LAT) 63 63
Dekmeijere/Irina Kuzmina (LAT) – Mandy Minella/Schaul (LUX) 64 62
Irlanti – Georgia 3-0 (26.4.)
Yvonne Doyle (IRL) – Sofia Melikishvili (GEO) 75 64
Kelly Liggan (IRL) – Salome Devidze (GEO) 64 61
Doyle/Karen Nugent (IRL) – Devidze/Tinatin Kavlashvili (GEO) 64 61
Luxemburg – Suomi 3-0 (27.4.)
Anne Kremer (LUX) – Essi Laine (FIN) 61 62
Claudine Schaul (LUX) – Carina Björnström (FIN) 61 63
Kremer/Mindy Minella (LUX) – Björnström/Es.Laine (FIN) 61 63
Latvia – Georgia 2-1 (27.4.)
Sofia Melikishvili (GEO) – Liga Dekmeijere (LAT) 36 64 62
Anzela Zguna (LAT) – Salome Devidze (GEO) 63 76(2)
Liga Dekmeijere/Irina Kuzmina (LAT) – Salome Devidze/Sofia Kavlashvili (GEO) 63 64
Luxemburg – Georgia 3-0 (28.4.)
Anne Kremer (LUX) – Tinatin Kavlashvili (GEO) 62 60
Claudine Schaul (LUX) – Salome Devidze (GEO) 63 63
Anne Kremer/Claudine Schaul (LUX) – Tinatin Kavlashvili/Salome Devidze (GEO) 75 ret

Seuraava uutinen: Irlanti voitti Suomen… >