Tennis.fi

Jaa:

Irlanti voitti Suomen Fed Cupissa

27.4.2004 - 16:15

Suomi koki toisen tappion Fed Cupissa Maltalla

Ilman ykköstykkiään Emma Lainetta oli Suomen joukkue aseeton toisessa ottelussaan, jossa kohtasi Irlannin, Fed Cupin Euro-Afrikan II ryhmässä. Ryhmän ottelut pelataan keskitetysti tällä viikolla Maltalla.
Kakkosten kaksinpelissä Yvonne Doyle (WTA-ranking 495) kukisti Essi Laineen (WTA 975) luvuin 6-3, 6-3. Ykkösten ottelussa Kelly Liggan (WTA 186) otti epävarmasti pelanneesta Carina Björnströmistä (WTA 847) voiton luvuin 6-1, 6-1. Irlanti meni näin tavoittamattomaan 2-0 johtoon ennen nelinpeliä.
Nelinpelissä Irlannin Karen Nugent ja Elsa O’Raian olivat luvuin 7-6, 6-0 Essi Lainetta ja Björnströmiä vahvempia.
Suomen lohkossa Luxemburg ja Irlanti ovat ottaneet kaksi voittoa, Latvialla on yksi voitto, Suomi ja Georgia ovat vielä voitoitta. Suomi kohtaa torstaina Latvian, Luxemburg Irlannin.
Ennakkotietojen mukaan Emma Laine on päässyt flunssan jälkeen pelikuntoon ja pelaa Latvia -ottelussa

Fed Cup Euro-Afrikan II ryhmä
Lohko B
Malta
Irlanti – Suomi 3-0
Yvonne Doyle (IRL) – Essi Laine (FIN) 63 63
Kelly Liggan (IRL) – Carina Björnström (FIN) 61 61
Karen Nugent/Elsa O’Raian (IRL) – Björnström/Essi Laine (FIN) 76 60

Fed Cup 2004
Euro-Afrikan II ryhmä
Malta
Ottelutulokset A-lohkossa
Iso-Britannia – Egypti 3-0 (26.4.)
Amanda Janes (GBR) – Noha Mohsen (EGY) 62 62
Anne Keothavong (GBR) – Yomna Farid (EGY) 60 61
Jane O’Donoghue/Elena Baltacha (GBR) – Farid/Mohsen (EGY) 60 63
Romania – Turkki 3-0 (26.4.)
Gabriela Niculescu (ROM) – Cigden Duru (TUR) 63 61
Simona Matei (ROM) – Pemra Ozgen (TUR) 63 63
Monica Niculescu/Gabriela Niculescu (ROM) – Ozgen/Cagla Buyukacay (TUR) 62 64
Iso-Britannia – Turkki 3-0 (27.4.)
Elena Baltacha (GBR) – Cigdem Duru (TUR) 61 60
Amanda Janes (GBR) – Pemra Ozgen (TUR) 64 76(3)
Baltacha/Jane O’Donoghue (GBR) – Cagla Buyukacay/Pemra Ozgen (TUR) 60 63
Turkki – Egypti 3-0 (28.4.)
Cigdem Duru (TUR) – Noha Mohsen (EGY) 64 62
Pemra Ozgen (TUR) – Yomna Farid (EGY) 62 63
Cigdem Duru/Pemra Ozgen (TUR) – Aliaa Fakhry/Yomna Farid (EGY) 75 61

Ottelutulokset B -lohkossa
Luxemburg – Latvia 2-1 (26.4.)
Anne Kremer (LUX) – Liga Dekmeijere (LAT) 62 60
Claudine Schaul (LUX) – Anzela Zguna (LAT) 63 63
Dekmeijere/Irina Kuzmina (LAT) – Mandy Minella/Schaul (LUX) 64 62
Irlanti – Georgia 3-0 (26.4.)
Yvonne Doyle (IRL) – Sofia Melikishvili (GEO) 75 64
Kelly Liggan (IRL) – Salome Devidze (GEO) 64 61
Doyle/Karen Nugent (IRL) – Devidze/Tinatin Kavlashvili (GEO) 64 61
Luxemburg – Suomi 3-0 (27.4.)
Anne Kremer (LUX) – Essi Laine (FIN) 61 62
Claudine Schaul (LUX) – Carina Björnström (FIN) 61 63
Kremer/Mindy Minella (LUX) – Björnström/Es.Laine (FIN) 61 63
Latvia – Georgia 2-1 (27.4.)
Sofia Melikishvili (GEO) – Liga Dekmeijere (LAT) 36 64 62
Anzela Zguna (LAT) – Salome Devidze (GEO) 63 76(2)
Liga Dekmeijere/Irina Kuzmina (LAT) – Salome Devidze/Sofia Kavlashvili (GEO) 63 64
Luxemburg – Georgia 3-0 (28.4.)
Anne Kremer (LUX) – Tinatin Kavlashvili (GEO) 62 60
Claudine Schaul (LUX) – Salome Devidze (GEO) 63 63
Anne Kremer/Claudine Schaul (LUX) – Tinatin Kavlashvili/Salome Devidze (GEO) 75 ret

Seuraava uutinen: Suomalaistappiot 2.kierroksella… >